MATT ÜVEGTÉGLÁK
Vannak olyan építészeti megoldások, szükségszerűségek, amikor egy minta nélküli átlátszó üvegtégla, vagy egy mintázattal ellátott áttetsző üvegtégla alkalmazása, beépítése nem tűnik a legmegfelelőbb megoldásnak.
Egyrészt sok embert zavar az, ha látható, mi történik az üvegtégla fal mögött, de sok esetben az építési szabályozás is olyan, hogy előírja a nem áttetsző-átlátható üvegtéglák alkalmazását.
Mely üvegtéglák ezek és milyen megoldások vannak?
Azt elöljáróban tudni kell, hogy az üvegtéglákon látható mintázat az üvegtégla belső felületén van kiképezve, amikor kipréselik az adott mintázattal a fél üvegtégla elemeket. Ez azért nagyon előnyös megoldás, mert az üvegtégla külső felülete sima és fényes marad, nehezebben piszkolódik és a beépítés során rátapadó ragasztó habarcs anyagot könnyel el lehet távolítani az üvegtégla fényes felületéről.
A belső felületen sűrű tűszúrásszerű mintázattal rendelkező üvegtégla a „SAMBA” nevű, de ilyen még az ARCTIC üvegtégla is. Mindkettőnél a belső felületen létrehozott mintázat akadályozza meg az átlátszódást.
A gyártó technikusai néhány éve kifejlesztettek egy olyan üvegtégla típust, aminek a belső felülete leutánozza a matt üvegtéglákat, milliónyi kis apró, tűszúrásszerű mintázat van rajta, aminek következtében abszolút nem áttetsző-átlátszó. Ezt az üvegtéglát ARCTIC néven gyártják és annyira felkapott lett, hogy ehhez a típushoz is gyártani kezdték a sokoldalú felhasználását segítő kiegészítő elemeket, amit itt bemutatunk:
|
Ez a MATT HATÁSÚ alaptégla. Az építés raszter mérete 20 cm. Összefüggő üvegtégla fal építésére alkalmas abban az esetben, ha szeretnénk megőrizni a jó fényáteresztő képességet, de nem szeretnénk ha átlátszó lenne. |
|
|
Ez az úgynevezett "feles" üvegtégla. Abban az esetben alkalmazhatjuk, ha az építési méret fél rasztert, azaz 10 cm-t kíván meg. Díszítésre, az üvegtégla fal tagolására is alkalmas. |
|
|
Ezt típust "végtéglának" hívjuk. üvegtégla. Abban az esetben alkalmazhatjuk, amikor pld. Egy "pengefalat" építünk, és a külső végét szépen akarjuk lezárni. Ez egy rendkívül elegáns megoldás és kiválóan tisztán tartható. |
|
|
Ezt típust "felső sarok téglának" hívjuk. üvegtégla. Abban az esetben alkalmazhatjuk, amikor pld. Egy "pengefalat" építünk, és a felső sarkot szépen akarjuk lezárni. Ebben az esetben a felső sort is egyenes végtéglából kell megépíteni. Ez egy nagyon szép megoldás és kiválóan tisztán tartható. |
|
|
Ezzel az üvegtéglával egy 90 fokos sarok építhető meg, azaz pld. A "pengefalat" be tudjuk "fordítani", pld. ha egy nagy méretű zuhanyzót akarunk megépíteni. |
|
|
Ez egy olyan elem, amivel 45 fokos ívet lehet építeni, azaz ha kettőt teszünk egymás mellé, akkor egy nagyobb sarokívvel kialakított sarok kiképzést kapunk. |
Végső soron megállapíthatjuk, hogy az új fejlesztésű ARCTIC típussorozat üvegtéglái jó alternatívát jelentenek abban az esetben, ha matt hatású üvegtéglát keresünk. Sokkal olcsóbb, mint a homokszórással előállított típus.
A matt üvegtéglák másik fajtája az, amikor az üveg matt felületűvé tételét homokszórással állítják elő. Persze ennek csak a nevében van homok, mert a koptató anyag apró korund-szemcsékből áll, amit nagy nyomású levegővel lőnek rá a felületre.
Az üvegtégla gyárban erre a célra egy speciálisan kialakított gépet használnak, és az alkalmazott, nagyon finom szemcsék segítségével egy homogép és selymes tapintású felületet kapunk.
Ez a felület azonban már nehezebben megtisztítható az építés során rátapadt és rászáradt üvegtégla ragasztó habarcstól, ezért ezeknek az üvegtégláknak a felületét a gyárban egy ÖNTAPADÓ VÉDŐFÓLIÁVAL vonják be.
Amikor a homokszórt, matt üvegtéglákból az üvegtégla fal elkészült, megtörtént a fugák kikenése és vízzáró-párazáró bevonattal történő lezárása, megtisztítjuk az üvegtéglákat és legutolsó lépésként lehúzzuk róluk a védő fóliát.
Néhány kereskedő kolléga Magyarországon állíttatja elő ezeket a matt felületű, homokszórt üvegtéglákat. Tapasztalatunk szerint a felület finomsága durvább, de ami a leglényegesebb különbség, az az, hogy nincs rajta védő fólia. Márpedig ennek hiányában a felületre tapadt habarcs anyagot igencsak nehéz letisztítani, szinte lehetetlen ugyanazt a felületi tisztaságot megkapni, mint az eredetileg gyárban gyártott és védőfóliával ellátott üvegtégla esetében.
NE HABOZZON – KÉRJEN TANÁCSOT!
ÜDVÖZLETTEL:
SEVES KÉPVISELET
További inspiriációs ötletekhez adunk egy kis segítséget: