Amit az üvegtégláról tudni érdemes
Mit kell tudni az üvegtéglákról?
Maguk az egyes darabok speciálisan kialakított, üreges formára öntött kvarcüveg féldarabokból készülnek. Anyaguk lehet színezetlen, vagy színezett, az elemek üreges homloklapja pedig gyakran belülről mintázott. Ennek köszönhető a különféle üvegtéglák egyedi jellege.
A préselt üvegidomok lehűlése közben az üvegtéglák belsejében légritka tér alakul ki, amelyet argongázzal töltenek ki. Ennek köszönhetően az üvegtéglák rendkívül jó hőszigetelő és hangszigetelő tulajdonsággal is rendelkezhetnek (40-50 dB).
Hőszigetelés szempontjából fontos tudni, hogy vannak üvegtéglák, amelyek közvetlenül is használhatók külső térrel való érintkezésre, míg mások csak benti tereink térelválasztására alkalmasak. Külső fal esetén ugyanis a páralecsapódásra és a penészgombák elleni védekezésre is ügyelni kell.
Gondolta volna, hogy egy 8 cm vastagságú üvegtéglafal hang- és hőszigetelése nagyjából egy 30 cm vastag normál téglafaléval azonos?
A ma elérhető legfejlettebb energiatakarékos technológia esetén a két üvegtégla elem közé még egy alacsony hővezető képességű üveglapot is elhelyeznek, amivel valójában egy háromrétegű, argongázzal töltött hőszigetelő üvegezéssel egyenértékű HŐSZIGETELŐ ÜVEGTÉGLÁT hoznak létre. Mérésekkel igazolt, hogy ezzel a megoldással az üvegtégla két felületén uralkodó hőhatás átvitele az üvegtégla két oldalán mindkét irányba is drasztikusan csökkenthető.
Ma már sikeres sorozatgyártásban készülnek az U = 1,1 W/m²K hőszigetelő értékkel rendelkező üvegtéglák is, amelyek már passzívházhoz is alkalmazhatóak. Sőt, a SEVES cég legújabb fejlesztése az U = 0,9 W/m²K hőszigetelési értékű üvegtégla, amit kizárólag a formatervezett MENDINI típuscsaládból lehet megrendelni.
Fontos még tudni, hogy a HŐSZIGETELŐ ÜVEGTÉGLÁT kizárólag áttetsző, vagy homokszórt felülettel lehet előállítani, valamint nem használható fémtartalmú (metálkristály) üvegmassza, valamint a savmaratott „szatén” felület sem.
Az üvegtéglák előlapjai simák, oldalai viszont homorúak, és többnyire fehér szemcsés, érdes bevonattal ellátottak. Emiatt a behatoló fény ezen felületekről visszaverődik, a szemcsés bevonat pedig eltakarja a téglákat egymáshoz kapcsoló kötőanyagot, miközben optimális tapadást is biztosít.
Az üvegtéglák mérete általában 19x19x8 cm, ám a gyártók ettől eltérő méretű üvegtéglákat is készítenek. Kaphatók különleges sarokidomok is, amelyekkel a falak véglezárása alakítható ki.
Az üvegtéglák nagy előnye, hogy segítségükkel részben vagy teljesen kiválthatóak a mesterséges fényforrások, és így az elektromos energia költségek is csökkenthetők.
Azt is érdemes tudni, hogy ha utólag szeretnénk valahová beépíteni, akkor ezt építési engedély nélkül megtehetjük.