
Az üvegtégla története
Ez a különleges építőanyag immár több mint százéves múltra tekinthet vissza. Feltalálása és első piaci bevezetése az Egyesült Államokban élt Thaddeus Hyatt gyáriparos vállalkozó nevéhez köthető, aki vagyonát vasból és üvegből épített boltozatok gyártásával alapozta meg.
Hyatt ötletét a XX. század folyamán többen is továbbfejlesztették, és az üvegtégla az egész világon népszerű lett. Ahogy az üveggyártás fejlődött, úgy lett egyre szélesebb körű az üvegtéglák felhasználási területe. Eleinte főleg ipari létesítményekben biztosította, hogy minél több természetes fényt lehessen beengedni, majd a lakóotthonokban is megjelent, ahol főként térelválasztóként használták. A 19x19x8 centiméteres szabványméret oka, hogy így az 1 centiméteres fugázással együtt a beépített darabok pont 20 centiméteresek, amivel könnyű tervezni.
Mikor és hol érdemes üvegtéglát használni?
Az üvegtégla alapvető tulajdonsága a fényáteresztő képessége. Ezzel lehet variálni attól függően, hogy mennyi fényt szeretnénk átengedni. A teljesen sima és áttetsző darabok a fénynek mintegy 80 százalékát bocsátják ár, míg a színezett vagy a homokfúvott típusok kb. 50-60 százalékát.
Különösen olyan helyeken javasoljuk, ahol egyes terek egyáltalán nem kapnak természetes fényt. Például ablaktalan fürdőszobák, közlekedők vagy galériák megvilágítására nagyszerű választás.
Az üvegtégla lesz a megoldás akkor is, ha például a házunkban olyan a szomszéd felé eső fal, ahová tilos ablakot beépíteni. Üvegtéglák segítségével viszont az ilyen falfelületeken is biztosítható a természetes fény.
Az üvegtégla jól alkalmazható beépített bútoroknál is, bárpultok vagy középre állított konyhapultok dekoratív díszítőelemeként. Ilyen célra a kevésbé fényáteresztő típusokat érdemes választani.
A színes üvegek vibráló játéka a templomok üvegablakainak hatásához mérhető, így exkluzív hangulatú belső tereket alakíthatunk ki alkalmazásukkal. A varázslatos színvilággal, a különböző mértékű áttetszőséggel és a változatos mintázatokkal játszva fantasztikus látvány érhető el a lakásban.
Alkalmas egyenes vagy íves falnak, ablaknak, járófelületnek, bevilágítónak, kupolának. Használhatjuk a zuhanyzónál, vagy hálószobák esetén a nappalitól elválasztó falként.
Ha kreatívan állunk az üvegtégla beépítés témájához, akkor a lakás bármely területén alkalmazhatunk üvegtéglát. Helyettesíthetjük a zárt, tömör, fényt nem áteresztő falakat, de térelválasztásra és díszítő motívumok készítésére is használhatjuk.